Místní recepty pro Kroměříž a okolí

kromeriz
Co s budovou bývalých Žižkových kasáren?

Kroměříž řeší problém, co s budovou Žižkových kasáren na Hanáckém náměstí. Problémem jsou peníze – náklady rekonstrukce jsou odhadovány na asi 100 milionů korun. Jde tedy o investici, která je pro město velkým soustem. Zvlášť, když není jasné, k čemu by objekt mohl být využit.

Město se neúspěšně pokoušelo objekt prodat, pak přišel plán proměnit severní křídlo na městské komunitní centrum, hotel nebo IQ park. Zájemců o budoucí pronájem v budově je celá řada. Většina z nich ale na první pohled není schopná generovat zisk, což při značných provozních nákladech může znamenat problém. Může v tom kraj pomoci? Kraj by měl s městem otevřít diskuzi o své možné účasti na řešení. Má totiž i na Kroměřížsku řadu příspěvkových organizací z oblasti kultury, sociální péče a podobně. Může tedy zvážit, zda některá z nich nesídlí v budově, která by šla výhodně prodat, a následně provoz přesunout do objektu Žižkových kasáren. Tím by bylo možné financovat rekonstrukci a provoz z více zdrojů…

podrobněji zde

Pohotovost v Kroměříži není dostatečně zajištěná

Zlínský kraj je podle zákona o zdravotních službách odpovědný za organizaci a zajištění lékařské pohotovostní služby. A jak se mu to daří na Kroměřížsku?  Pro dospělé i děti je k dispozici  jen v pracovní dny do 20.00 v kroměřížské nemocnici.  Zubní pohotovost je pak v nemocnici v provozu přes víkend mezi 8.00 a 12.00.

Co můžete dělat, pokud urgentně potřebujete služby lékařské pohotovosti v jinou dobu, například v noci? S nemocným dítětem můžete vyrazit do krajské nemocnice ve Zlíně. Pro dospělé zbývají už jen dvě možnosti: vydržet do rána nebo přivolat zdravotnickou záchrannou službu. Proto koalice Svobodných a Soukromníků považuje rozsah a pokrytí kraje pohotovostní lékařskou službou za nedostatečné. Je nezbytné zřídit pohotovost pro dospělé v době od 22.00 do 6.00 ve všech bývalých okresních městech a ve Valašském Meziříčí, a to jak pro dospělé, tak pro děti. Jde o levnější řešení, než přetěžování Zdravotnické záchranné služby Zlínského kraje.

podrobněji zde

Sucho a sucho. A pak přichází lokální záplavy

Jak vypadá dnešní krajina? Po deštích voda nemá čas se vsáknout, rychle stéká, na dlouhých svazích lánů jí nic nestojí v cestě a tak dochází k erozi a tím, že se voda nevsákne, nedoplňují se zásoby vody v krajině. Kroměřížsko není v tomto směru výjimkou. I zde je to velký problém.

Co tedy můžeme udělat? Rychlé řešení k dispozici není. Podle koalice Svobodní a Soukromníci je ale nutné urychleně začít pracovat na nápravách krajinných zločinů, které spáchal komunistický režim a ani čtvrt století po revoluci se toho mnoho nezměnilo. Musíme co nejrychleji provést komplexní pozemkové úpravy, které rozčlení lány prvky krajinné zeleně, zabrání erozím, zpřístupní pozemky jejich skutečným majitelům a vrátí vodu do studní…

podrobněji zde

Jak pomoci dopravě? Základem je konkurence

Zajistit kvalitní linkové spojení, aby se lidé dostali do práce či k lékaři, a děti do škol a do kroužků, je komplikovaná záležitost. A kraj tento úkol, jak je vidět mimo jiné ve vesnicích na Kroměřížsku, příliš nezvládá.

 Současný systém je nastaven tak, že na dopravní obslužnost přispívají obce i kraj. Tyto peníze putují k několika velkým autodopravcům jako úhrada ztrát z provozu na těch linkách, které by komerčně nikdy neprovozovali. Existuje ale daleko efektivnější způsob – nabídnout možnost podílet se na zajištění dopravní obslužnosti i malým firmám, které klidně i s jedním autobusem či mikrobusem budou zajišťovat třeba i jen jednu jedinou linku. To by umožnilo zajistit odpovídající rozsah dopravy nejen na vytížených páteřních trasách, ale i na těch lokálních do malých obcí.

volte52