Místní recepty pro Bystřici pod Hostýnem a okolí

bystrice
Sucho a sucho. A pak přichází lokální záplavy

Jak vypadá dnešní krajina? Po deštích voda nemá čas se vsáknout, rychle stéká, na dlouhých svazích lánů jí nic nestojí v cestě a tak dochází k erozi a tím, že se voda nevsákne, nedoplňují se zásoby vody v krajině. Podhostýnsko není v tomto směru výjimkou. I zde je to velký problém.

Co tedy můžeme udělat? Rychlé řešení k dispozici není. Podle koalice Svobodní a Soukromníci je ale nutné urychleně začít pracovat na nápravách krajinných zločinů, které spáchal komunistický režim a ani čtvrt století po revoluci se toho mnoho nezměnilo. Musíme co nejrychleji provést komplexní pozemkové úpravy, které rozčlení lány prvky krajinné zeleně, zabrání erozím, zpřístupní pozemky jejich skutečným majitelům a vrátí vodu do studní…

Podhoran. Pomohlo by domovské právo

Problém s ubytovnou Podhoran na náměstí ilustruje, jak jsou radnice bezbranné. Přesto, že obyvatelé mají z projektu obavy, město, které je v podstatě vydíráno, nemůže nijak zasáhnout – vše se totiž děje v mezích zákona.

Podle koalice Svobodní a Soukromníci by velmi pomohlo opětovné zavedení domovského práva. Tato komunistickým režimem zrušená pravomoc umožnila obcím – tedy jejich obyvatelům – rozhodovat o tom, kdo smí být jejím občanem. Obcím to přinášelo možnost bránit se přílivu osob, které vůbec nemají v úmyslu ostatní respektovat.

podrobněji zde

Lékařská pohotovostní služba je nedostatečná

Zlínský kraj je odpovědný za organizaci a zajištění lékařské pohotovostní služby. A jak to vypadá v Bystřici pod Hostýnem? Pohotovost pro dospělé je k dispozici  jen mimo pracovní dny, a to do 18.00. A v noci? Pomoc nenajdete ani ve velkých městech…

 Koalice Svobodných a Soukromníků považuje rozsah a pokrytí kraje pohotovostní lékařskou službou za nedostatečné. Chceme prosadit pohotovost v době od 22.00 do 6.00 v Kroměříži, Valašském Meziříčí, Vsetíně a dalších velkých městech – a to jak pro dospělé, tak pro děti. Zároveň mohou být podle potřeby rozšířeny hodiny také v menších sídlech. Považujeme dostupnost této služby za levnější řešení, než její zajišťování skrze Zdravotnickou záchrannou službu Zlínského kraje.

podrobněji zde

Moderní koupaliště? Ať rozhoduje radnice, ne kraj

Mnoho obyvatel Bystřice pod Hostýnem by si přálo rekonstrukci koupaliště, aby odpovídalo standardům 21. století. I zastupitelé města to vnímají jako prioritu. Pokud ovšem zrovna neexistuje dotační titul, který by na to byl využitelný, mají svázané ruce.

 Tato modernizace koupaliště je příkladem investice, která je na hranici finančních možností města. Musí proto najít další peníze z jiných zdrojů – logicky se nabízí kraj. Ten ale peníze přerozděluje podle vlastního systému, který je nákladný, netransparentní a hlavně absolutně nerespektuje investiční potřeby měst a obcí. Podle koalice Svobodní a Soukromníci je řešením to, aby kraj peníze rozdělil podle jednoduchého klíče s tím, že o konkrétním využití rozhodnou zastupitelé a potažmo obyvatelé přímo v místě.

podrobněji zde

volte52